Návratnost tepelných čerpadel

ÚvodTepelné čerpadloNávratnost tepelných čerpadel

Návratnost investice do tepelného čerpadla


Pro rozhodnutí zda se tepelné čerpadlo vyplatí, je důležité znát návratnost investice do tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo není jen pouhý zdroj tepla, ale je to v první řadě zařízení, které by mělo přinášet finanční úspory. Návratnost tepelného čerpadla je vždy nutné srovnávat s nějakou jinou variantou vytápění, která je v dané lokalitě možná.

Obecně vykazuje tepelné čerpadlo nejlepší návratnost v porovnání s plynovým vytápěním u novostaveb. Zde totiž musíte investici do tepelného čerpadla porovnat s investicí do plynového vytápění včetně všech potřebných nákladů jako je zavedení plynu na pozemek, kaplička, komín nebo odkouření kotle, vnitřní plynovod, projekt a revize plynu atd.

Rozdíl v investičních nákladech bude malý a díky tomu bude návratnost tepelného čerpadla velmi rychlá. Na stránce Cena tepelných čerpadel naleznete podrobný výpočet návratnosti tepelného čerpadla v porovnání s plynovým kotlem. V případě, že dům už plynové topení má a chcete ho nahradit za tepelné čerpadlo, bude návratnost mnohem delší, protože už jste jednou investovali do plynového vytápění.

Tepelné čerpadlo si tak bude muset vydělat na celou svojí pořizovací cenu, nikoliv jen na rozdíl mezi pořizovací cenou tepelného čerpadla a plynového topení. Velmi dobrou návratnost vykazuje tepelné čerpadlo také v případě, kdy topíte nebo chcete topit elektřinou a v porovnání s centrálním zásobováním teplem.

Naopak nejhorší návratnost bude vycházet při porovnání tepelného čerpadla s vytápěním uhlím a dřevem. U těchto dvou případů je ale důvodem pro horší návratnost nezapočítání času stráveného přípravou paliva a starostí o kotel do ceny tepla. Více naleznete na stránce Ekonomičtější řešení topení Vašeho domu

608 887 189

info@green-technology.cz